Böbrek Nakil
03 Aralık 2019

BÖBREK NAKLİ

Böbrek  nakli  hastanın vücuduna  bir  başka kimseden  alınan böbreğin yerleştirilmesidir.Yeni böbreğin çalışmasıyla hastanın  beklenen  yaşam  süresi  ve kalitesi artmaktadır.

Böbrek nakli canlı vericilerden veya kadavra (beyin ölümü gerçekleşmiş kişiler)vericilerden yapılır.

Böbrek nakli tedavisi için hastanın diyaliz tedavisine  başlamış olması şart değildir. Merkezimizde preemtif (önleyici)  nakillerde  gerçekleşmektedir.

Canlı  vericiden  yapılan nakillerde ameliyattı önceden planlamak mümkündür.  Hasta  ve  böbrek vericisinin  tetkiklerinin uygunluğu tespit edildikten sonra hasta  ve  böbrek vericisi aynı anda ameliyatta  alınır. Ameliyatda    böbrek  vericiden çıkarılıp  hemen hastaya  nakili gerçekleşir.

Kadavradan (beyin  ölümü   gerçekleşmiş  kişiler) vericiden  yapılan nakiller için hastaların  Ulusal Bekleme Listesine kaydı yapılır. Organ   bağışının  ne zaman gerçekleşeceği  belirli olmadığından.  Hastaların    başvuruları  önceden yapılır. Yapılan tetkiklerle alıcıların   kan grubu ve  doku   özellikleri, Ulusal Bekleme Listesine kaydedilir.

Kadavradan   organ  bağışı gerçekleştiğinde. Öncelikle   kan grubu   ve  doku grubu tayin edilir. Ulusal Bekleme listesinde kan grubu  öncelikli olmak üzere doku uyumu ve  hastanın  aciliyetti,  yaşı, diyalize  başlama süresine göre  Bakanlığın  gönderdiği  listenin en üst  sıradaki  5 hastanın  çağrılması gerekir. Çağrılan  hastaların fizik muayeneleri  ,son yapılan laboratuar incelemeleri  gözden geçirilir.

Ulusal   Bekleme Listesine kayıt olmak için öncelikle  Organ Nakil Koordinatörü ile görüşmeniz gerekmektedir. Görüşme esnasında   yanınızda  kimlik, kan grubunu gösteren belge  ve epikriz bulundurmanız uygundur. Nefroloji  muayenesi sonrası  ileri tetkik ve konsültasyonlar  tamamlanacaktır. Doku ve pra  sonuçu ve yapılan tetkikler konseyde  değerlendirildikten sonra  Ulusal Bekleme Listesine kaydınız yapılmaktadır.  Belirli aralıklarla  pra  ve tetkiklerin  yenilenmesi gerekmektedir.   Bekleme süresinde gerçekleşebilecek problemler organ  nakli  koordinatörüne bildirilmelidir.

BÖBREK NAKLİ AMELİYATTI

Kendi böbreğiniz enfeksiyona ve ya herangi bir  komplikasyona neden olmadığı sürece  yerinde bırakılır. Yeni sağlıklı böbreğiniz karnın  alt kısmına yerleştirilir.  Atardamarlarınıza  ve toplardamarlarınıza  bağlanır. Kanın böbrekten geçişiyle idrar üretimi başlar. Ameliyat 2- 4 saat arası sürmektedir.

Böbrek Nakli Merkezimiz; 2010 yılından   itibaren aktif böbrek nakli yapılmaktadır.  Merkezimiz Çapraz böbrek nakli, doku laboratuvarı desteği ile PRA yüksek hastalarda nakil gibi konularda  oldukça başarılıdır.

BÖBREK NAKLİ EKİBİ

OP.DR.AHMET FAYSAL GÜLER

OP.DRSERDAR KARADAĞ

PROF.DR.SÜHEYLA APAYDIN

DOÇ DR.SELÇUK ŞAHİN

OP.DR.İSMAİL EVREN

UZM.DR UMUT KASAPOĞLU

UZM.DR NALAN SAYGI EMİR

KOORDİNATÖR EMEL YANIK

TEL :0212 414 71 71 (6412)DAHİLİ